NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Repelent powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego z nas podczas sezonu (od wiosny do jesieni), ponieważ wszyscy spędzamy czas na świeżym powietrzu – na łonie natury, w parkach czy ogrodach.

Wszędzie możemy spotkać zarażonego kleszcza, a w wielu innych miejscach mogą dokuczać nam komary i w tym przypadku chodzi o potencjalnych nosicieli różnych chorób. Wystarczy wymienić te najsłynniejsze – boreliozę, zapalenie mózgu, malarię, gorączkę denga – aby zdać sobie sprawę, że tak naprawdę nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. Na szczęście mamy repelenty.
Istnieje jednak kilka rodzajów repelentów. Niektóre jedynie odstraszają, inne nawet zabijają owady lub kleszcze dzięki innym substancjom aktywnym. To, co zawiera jedno, drugie może nie mieć.

 

Co (nie) wiesz o kleszczach

 

Kleszcze spotykane są w lasach, parkach, na łąkach i polanach – uwielbiają trawę oraz krzaki. Z pewnością doskonale o tym wiesz, bo już nie raz przywiozłeś ze sobą kleszcza właśnie z tych miejsc. Ale wiedziałeś także o innych aspektach i interesujących rzeczach związanych z tym roztoczem?

 

  • Kleszcza trudno zmiażdżyć, ponieważ ma silną chitynową osłonę. Podobnie jak na przykład mrówki.
  • Do poszukiwania żywiciela wykorzystuje specjalny, tzw. narząd Hallera, który znajduje się na końcu przednich nóg.
  • Kleszcze wysysają krew ssaków, gadów lub ptaków i są nosicielami szeregu chorób zakaźnych, np. kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy, którą przenosi nawet jedna trzecia kleszczy.
  • Kleszcz może żyć do 4 lat, a jego cykl rozwojowy obejmuje jajo, larwę, nimfę i postać dorosłą. Wszystkie stadia rozwojowe z wyjątkiem jaj potrzebują żywiciela do dalszego rozwoju.
  • Kleszcz jest bardzo odporny i mało wymagający – może pozostawać w stanie uśpienia (a co za tym idzie głodować) nawet przez ponad rok; optymalny okres wchłaniania to 1-2 tygodnie.
  • Samica jest większa od samca i może zwiększyć swoją objętość nawet trzysta razy – tyle krwi może zmieścić się w jej rozszerzającym się ciele. Samce tego nie potrafią.

    Co (nie) wiesz o komarach

Komary są aktywne głównie w nocy, rano i wieczorem. W ciągu dnia przeważnie chowają się w chłodnych miejscach, chociaż niektóre gatunki ssą także w ciągu dnia. Pewnym znakiem rozpoznania jest piskliwy ton, jaki wydają, który z pewnością znasz. Wiesz, że istnieją również inne interesujące fakty na temat komarów?

     • Na świecie żyje aż 3000 gatunków komarów. Ich nazwy są często dość charakterystyczne: mamy na przykład dokuczliwego komara lub piszczącego komara.
     • Podczas gdy samce żyją tylko kilka dni, samice żyją kilka tygodni lub miesięcy.
     • Krew wysysają tylko samice, które są zdolne do wyssania nawet trzykrotności ich własnej wagi. Samce żywią się nektarami roślinnymi, co dotyczy również samic, jednak one potrzebują także krwi ssaków jako źródła białka do rozwoju jaj.
     • Komary mogą z łatwością pokonać 10 kilometrów w ciągu nocy, ale nie są doskonałymi lotnikami. Osiągają maksymalną prędkość 3 km/h.
     • Komary uważane są za najniebezpieczniejsze zwierzęta świata – przenoszą niebezpieczne choroby, które rocznie zabijają nawet milion ludzi. Dlatego należy się przed nimi chronić, na przykład za pomocą repelentów.
     • Samica komara może złożyć jednorazowo do 300 jaj, które zwykle składają na powierzchni stojącej wody.

 

Co to jest repelent i jak działa?


Repelentem jest praktycznie każda substancja zdolna do odstraszania owadów lub stawonogów. Repelent w węższym znaczeniu tego słowa odnosi się do specjalnego produktu, najczęściej w formie sprayu/aerozolu, który zawiera substancje aktywne odstraszające komary i kleszcze.

Funkcjonalność repelentów można krótko opisać jako maskującą nasze zapachy przed intruzami. Inne natomiast po prostu nie komarom i kleszczom nie pachną, przez co je odstraszają. Dokładny opis tego mechanizmu może nie być od razu znany. Przykładowo DEET, jedna z najpowszechniej stosowanych substancji w repelentach, zaczęto stosować w 1946 roku, ale nie było wiadomo dokładnie, jak działa. Dziś uważa się, że po prostu przytłacza narząd węchowy komarów lub kleszczy, przez co daje człowiekowi spokój.

W każdym razie motywacja zarówno komarów, jak i kleszczy jest jasna – chęć zdobycia krwi, którą się żywią i która jest potrzebna do rozmnażania. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co nas czyni tak atrakcyjnymi? To kombinacja kilku rzeczy:
    • Temperatura ciała, która jest dla nich optymalna w przedziale 36-38 stopni.
    • Dwutlenek węgla, który wydalamy nie tylko poprzez oddychanie.
    • Kwas mlekowy, który powstaje w wyniku rozkładu potu.
    • Amoniak, który jest częścią mocznika (i ten jest zawarty w pocie).

 

Na co zwrócić uwagę podczas aplikowania


   • Podczas aplikacji należy spryskać repelentem wszystkie części ciała lub ubrania – tylko w ten sposób zapewnisz sobie całkowitą ochronę.
   • Repelent stale odparowuje, dlatego w razie potrzeby aplikację należy powtórzyć.
   • Aplikacja aerozolu jest skuteczniejsza niż w przypadku spryskiwacza mechanicznego - pozwoli to na większe rozproszenie w postaci małych kropelek, dzięki temu na ciało lub ubranie spadnie bardziej skoncentrowana substancja.

 

Najbardziej znane substancje aktywne


Już wiesz, że repelenty skutecznie odstraszają kleszcze, komary i inne irytujące owady przenoszące choroby. Ale jak one to robią? Spełniają swoją funkcję dzięki różnorodnym substancjom aktywnym, a my przedstawiamy przegląd najczęściej stosowanych substancji w repelentach z czeskich aptek i sklepów.

DEET (diethyltoluamid)
• Najczęściej stosowany składnik aktywny w repelentach.
• Może być stosowany na odzież oraz skórę.
• Czas działania zależy od stężenia w repelencie.
• Najczęstsze stężenie dla dzieci wynosi do 10%, dla stężeń do 30% nie ma konieczności wykonywania badań absorpcji przez skórę– DEET jest całkowicie bezpieczny przy normalnym stosowaniu i przy tych stężeniach.
• Istnieje możliwość łączenia z innymi substancjami aktywnymi, co zdarza się w praktyce.
• DEET można znaleźć np. w czeskich repelentach Predator, Predator Forte czy Maxx.

Icaridin
• Substancja o porównywalnym działaniu jak DEET.
• Niedrażniący i bezzapachowy.
• Organizacja konsumencka Consumer Reports (USA) określiła go mianem jednego z najskuteczniejszych repelentów (tuż obok DEET).
• Odkryty dopiero w XXI wieku.
• Stosowany na odzież i skórę.
• Czas działania zależy od stężenia – podobnie jak DEET waha się od 20 do 30%.
• Dla większej skuteczności można łączyć z DEET – taką kombinację stosuje się np. do silnych repelentów w egzotycznych obszarach.

IR3535 (ethyl aminoproprionate)
• Nie podrażnia skóry, jest bezwonny, dlatego często stosowany jest w repelentach dla dzieci i osób o wrażliwej skórze.
• Stosowany na odzież i skórę.
• W porównaniu do DEET i icaridinem (odstraszają - komar na Ciebie nie usiądzie) działa inaczej - nawet przy zastosowaniu repelentu z IR3535 komar może na Tobie usiąść, ale nie ugryzie.
• Stosuje się stężenia niższe niż u DEET oraz icaridin.
• IR3535 znajdziesz go na przykład w repelencie Predator Junior, który jest odpowiedni dla dzieci od 3 miesiąca życia.

Citriodiol
• Substancja czynna na bazie naturalnych olejków eterycznych.
• opiera się na substancji naturalnie występującej w liściach eukaliptusa (Eucalyptus Citriodora), ale zawiera znacznie więcej samej substancji aktywnej (PMD), co gwarantuje jego długoterminową skuteczność.
• Jest wytwarzany bezpośrednio z olejku eukaliptusowego lub z syntetycznie przygotowanego cytronelalu.

 

Wybieramy według typu
Decydując się na zakup repelentu, z pewnością pomyślisz o kilku głównych kwestiach - gdzie będziesz go używać, kto będzie miał z nim kontakt i jakie czynności będziesz wykonywał. Wszystko to wchodzi w skład selekcji, która zależy przede wszystkim od użytej substancji czynnej i jej stężenia

Uniwersalny repelent
W naszych domowych warunkach nadaje się praktycznie dla każdego (z wyjątkiem małych dzieci poniżej 2 roku życia) i na cały sezon od wiosny do jesieni. Najczęściej będzie zawierał substancję czynną DEET w stężeniach od 16 do 25%. Na tym polega także jego uniwersalność – można sięgnąć w zależności od potrzeb po słabsze lub mocniejsze stężenie, a także po większe lub mniejsze opakowanie, co dotyczy np. bardzo popularnego i szeroko sprzedawanego odstraszacza Predator Forte.

Do egzotycznych krain
Jeśli wybierasz się na wakacje do regionów znanych z dużej liczby komarów i chorób z nimi związanych, koniecznie wybierz silną ochronę o przedłużonym działaniu. Najczęściej zapewnia to zwiększone stężenie substancji czynnej lub ich kombinacja. Na przykład wyjątkowo mocny repelent Predator Maxx zawiera 50% DEET plus geraniol. Jego praktyczne opakowanie o pojemności 90 ml jest już przystosowane do podróży.

Na bazie naturalnych olejków eterycznych
Ci, którzy szukają alternatywy i chcą repelentu wyprodukowanego na bazie substancji występujących w naturze, mają wybór. W tym przypadku można sięgnąć po repelent Predator Bio, który zawiera substancję czynną citriodiol na bazie naturalnych olejków eterycznych. W tym przypadku trzeba się spodziewać typowego (i naturalnego) zapachu cytrusów, spowodowanego zawartymi w nim olejkami eterycznymi.

 


Dla dzieci
Jeśli użytkownikami repelentu będą bardzo małe dzieci poniżej 2 roku życia, należy zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniego repelentu. Informacje o ograniczeniach wiekowych znajdziesz na opakowaniu. Z najłagodniejszych produktów mogą korzystać dzieci już od 3 miesiąca życia, ale nie chodzi tylko o nie – taki repelent może przydać się także osobom o wrażliwej skórze. Najczęściej spotkacie się z produktem z substancją IR3535, który znajdziecie także w popularnym repelencie Predator Junior.

Na taras
Wybierając repelent, można natknąć się na ciekawe „triki” – na przykład tzw. płynną moskitierę, która idealnie sprawdzi się np. na tarasie. W takim przypadku repelentu nie nakłada się na siebie, ale na porowaty materiał (beton, drewno). Spryskujesz go, a dzięki specjalnym substancjom aktywnym spray tworzy niewidzialną barierę dla owadów, która uniemożliwia im przedostanie się do Ciebie. Przedstawicielem tego typu jest na przykład Predator 3D, który dzięki zawartości środków owadobójczych nie tylko odstrasza, ale także zabija owady.

Z impregnacją
Czasami można zastosować nie tylko środki odstraszające komary i kleszcze, ale także wodę. Można wówczas sięgnąć po produkt z kombinacją repelentów i substancji impregnujących – takie produkty również można spotkać na rynku. Na przykład Predator Outdoor+ impregnuje Twoje ubrania, buty, śpiwory, moskitiery czy namioty, odstraszając, paraliżując i zabijając kleszcze, komary i inne owady. Jest zatem idealny do przyrody, mogą z niego korzystać na przykład i rybacy.

 

Dlaczego polecamy repelenty Predator?
Łatwa aplikacja
Ponieważ repelent aplikujemy na całe ciało, idealnie jest, gdy spyskiwanie może odbywać się w dowolnej pozycji. Repelenty Predator możesz z łatwością aplikować na siebie, niezależnie od tego, jak je trzymasz – pionowo, poziomo, ukośnie lub do góry nogami. Specjalny zawór 360° umożliwia aplikację w dowolnej pozycji i znacznie ułatwia aplikację repelentu oraz minimalizuje ryzyko pozostawienia jakiejś powierzchni bez zabezpieczenia.

 

 

Dokładne testowanie
Wszystkie repelenty Predator przechodzą rygorystyczne testy w przyrodzie – w ekstremalnych warunkach lasów łęgowych, gdzie występuje duża liczba komarów. Badania przeprowadza Państwowy Instytut Zdrowia, który zajmuje się również badaniami dermatologicznymi. Dodatkowo co roku odbywa się szereg innych badań (laboratoryjnych lub terenowych), które potwierdzają wysoką skuteczność repelentów Predator.

Numer jeden na rynku
Repelenty Predator są zdecydowanym i długoletnim numerem jeden – według danych farmaceutycznych IMS Health są to najlepiej sprzedające się repelenty w aptekach w Czechach i na Słowacji. Fakt, że są liderem od wielu lat, świadczy o ich popularności i tym, że ludzie chętnie po nie wracają z pozytywnymi doświadczeniami. Potwierdzają to także użytkownicy w recenzjach, chociażby na Heurece.

Szeroka oferta
Z portfolio może wybierać każdy – Predator oferuje repelenty dla dzieci od 3 miesiąca życia, dla osób o wrażliwej skórze, repelenty z różnymi substancjami aktywnymi, także na bazie naturalnych olejków i o różnych stężeniach. W ofercie znajdują się także repelenty w połączeniu z impregnatem lub przydatne moskitiery 3D. Jest też żel po ukąszeniu lub zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy.

Ocena
Przez lata obecności repelentów Predator na rynku (od XXXX) przeszły one pomyślnie wiele testów i ankiet. Stali się m.in. pierwszym wyborem farmaceutów w profesjonalnej ankiecie. Predator Forte przeszedł pozytywnie testy niezależnej organizacji konsumenckiej dTest. Otrzymał także doskonały certyfikat od testerów na serwerze Testuj.to, gdzie Predator otrzymał od nich rekomendację.

 








Produkty przypisane do tej nowości

Artykuły i porady

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Repelent powinien być obowiązkowym w..onie natury, w parkach czy ogrodach.

Czy znasz sole Schüsslera?

Brak minerałów w organizmie może być.. wpływ na ogólny stan organizmu.

Skutecznie zadbaj o swoją odporność.

Każdy z nas jest inaczej odporny na choroby.

Glutation – substancja nieodłącznie związana z organizmem i bardzo ważna, ale nieznana dla większości z nas.

Glutation – substancja nieodłącznie ..a może nam pomóc w walce z COVID-19?







Aktualne ulotki